fbpx

Klimatyzacja multi split - co to jest?

Do czego służy klimatyzacja multi split?

Warto się zastanowić.

Na początku wyjaśnimy, czym jest i do czego służy klimatyzacja w systemie multi split. Najbardziej popularnym klimatyzatorem jest system split w wersji naściennej, czyli jedna jednostka wewnętrzna i połączona z nią jedna jednostka zewnętrzna. System taki odpowiada za schładzanie, grzanie, wentylowanie, osuszanie jednego pomieszczenia. Co w przypadku, kiedy chcemy schłodzić 3 sypialnie na poddaszu i nie mamy ochoty lub po prostu możliwości montażu 3 jednostek zewnętrznych? W takim przypadku rozwiązaniem jest system multi split.

Klimatyzacja multi split w zależności od producenta daje możliwość rozbudowy ilości jednostek wewnętrznych do kilku, przy zachowaniu jednego agregatu (jednostki zewnętrznej).

Producent Toshiba w podstawowym systemie multi split daje możliwość podłączenia 5 jednostek wewnętrznych na jednym agregacie. Producent Cooper & Hunter to również 5 jednostek wewnętrznych na jednym agregacie w dowolnej konfiguracji.

Jak to działa ? Rozwiązanie to w pełni dostosowuje się do naszych potrzeb i na powyższym przykładzie opiszę zasadę działania. Przyjmijmy średni zestaw multi split, czyli 3 ścienne jednostki wewnętrzne i jeden agregat, zamontowane w 3 pomieszczeniach, z czego jedno jest sypialnią rodziców, drugie pokojem dzieci , trzecie salonem głównym na parterze. W każdym pomieszczeniu zamontowana jest jednostka ścienna wewnętrzna , którą to można sterować WŁ/ WYŁ oraz TEMP +/-.

W rozwiązaniu multi split mamy dowolność w pracy poszczególnych urządzeń. Jednocześnie mogą pracować wszystkie 3 urządzenia z różnymi nastawami temperatury w każdym z pomieszczeń lub  tylko jedno podczas np. wizyty znajomych w salonie.


System multi to zasługa najnowocześniejszych technologii zastosowanych w nowoczesnych klimatyzatorach.  M.in. sprężarka inverterowa dostosowuje swoją pracę do zapotrzebowania w danych pomieszczeniach, dzięki czemu uzyskujemy komfort w wybranych miejscach i znacząco oszczędzamy energię elektryczną. Reasumując, klimatyzacja multi split  znajdzie swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie chcemy mieć kilku urządzeń zewnętrznych, ale jednocześnie chcemy zapewnić sobie komfort w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja w systemie multi split to również rozwiązanie przy braku możliwości montażu osobnych systemów.

Klimatyzacja multi split z powodzeniem sprawdzi się w domach, kamienicach, biurach i hotelach.